Що в рюкзаку або спорядження для літнього походу в гори
Список потрібних речей в багатоденному поході літніми Карпатами, який був складений, ще за місяць до походу Мармароси – Чорногора. До походу готувалися самі, тому скурпульозно все вичитували в інтернеті. Вирішив викласти, щоб в майбутньому і самому використовувати, і можливо, даний перелік буде корисним новачкам, які, як і я, забажають вирушити у свій перший похід.
Що ж ми брали з собою в багатоденний літній похід Карпатами? Розрахунок на групу з 4 чоловік.
Груповий набір
- Палатка(Намет)1 чотиримісний
- Казанок 5 літрів
- Термос 1 літр
- Газовий пальник 1 шт.
- Балон до пальника 450 гр.
- Ніж 1 на групу
- Сокира 1 на групу Ремнабір (нитка, голка, скотч, шнурок) по одному
- Аптечка див. тут
- Карти 2 шт.
- Налобний фонарик 1 шт.
- Моб .телефон 1 шт
- Гігієна (зубна паста, мило) 1 шт./ 2 шт.
1. Палатка (Намет)
Намет – це ваш будинок на дні походу. Його розмір повинен бути розрахований за кількістю людей в поході. Чим більше намет вміщає людей, тим в розрахунку на одну людину, припадає менше кілограм. Наприклад, двомісний намет в середньому важить 3 кг, а чотиримісний може важити всього 4 кг. Два двомісних будуть значно важчі чим один чотиримісний.
Основні характеристики для намету:
намет повинен бути двошаровим;
- має мати водонепроникність від 3000 мм. (Ці два параметри забезпечують вам комфорт при сильній вологості і при великих зливах) ;
- бажано мати два виходи з коридорами (на випадок, якщо з одного входу до вас в гості зайде ведмідь). Насправді, дуже зручно в одному тамбурі складати рюкзаки, а через другий виходити і зберігати взуття;
- легкість. (це досить важливий параметр при довготривалому поході)
2. Казанок
В інтернеті читав, що краще брати два казанки: окремо для страв, окремо для чаю. Але по вазі, мені здається це не виправдано. Одного на 4-5 літрів достатньо. Зранку і ввечері вистачає часу, щоб приготувати їжу, помити казанок і потім приготувати чай, каву чи какао. В обід, часу менше, і можна кип’ятити більше води, з якої готувати швидкі супи, які легко запарюються в тарілках, а з води яка залишилась в казанку, заварити чай на групу. Залишки чаю ще й можна залити в термос і взяти з собою!
3. Термос
Термос дуже зручна річ. Наприклад, на початку дня, вас чекає вихід на вершину гори, де буде прохолодно. Чашка гарячого чаю на вершині зайвою не стане. Тому зранку, готуючи чай в казанку, розраховуємо таку кількість води, щоб залити ще й в термос. Кидаємо туди цукру і лимон і отримуємо на вершині приємний бонус (такк ми пили чай на вершині Піп-Івана Чорногірського). Мені здається краще взяти з собою термос, замість ще одного казанка. Так ми робили, коли виходили на Піп-Іван Мармароський і Піп-Іван Чорногірський.
4. Газовий пальник + балон
На Чорногорі доводилося розбивати намет і ночувати. По хребту, на високогір’ї, дров немає і готувати їжу на вогнищі не вийде. Тому вам потрібно мати з собою невеличкий газовий пальник і балон з газом. На 400-грамовому балоні ми приготували фактично 6 разів: три рази їжу і три рази гарячий напій. Правда воду потрібно заливати строго по літражу на людину. Балон розрахований на 4 години. Після походу в балоні газ ще лишився.
Та й навіть, якщо по маршруту всюди будуть дрова, раджу взяти, бо погода може внести свої корективи. При значній вологості, розраховуючи на лісові дрова, можна залишитись голодним. А з пальником ви зможете приготувати гарячу їжу та напої, незалежно від обставин.
5. Ніж
Ніж це обов’язковий засіб.
6. Сокира
Сокира потрібна для добування дров, облаштування місця для казанка на вогнищі, забивання кілочків для намету. Пригодиться в багатьох випадках.
7. Аптечка
Тут ми теж скрупульозно готувалися. Список ліків для походу, які ми брали, можна знайти тут.
8. Ремнабір
9. Карти
Якщо Ви йдете по маршруту вперше, візьміть з собою для орієнтування на місцевості паперові топографічнв карти + компас або GPS. Де купити карти для походів Карпатами?
10 .Мобільний телефон
На 5 днів потрібно мати телефон з потужним акумулятором + достатньо коштів на рахунку. Якщо ви сумніваєтесь в батареї, виключайте його, поки він вам не знадобиться. В Карпати краще брати стартовий пакет Київстар, в цього оператора покриття там саме більше.
11. Налобний фонарик
Сфера застосування – скрізь, де потрібне світло: починаючи від приготування їжі в темну пору і до подачі сигналів оповіщення.
12. Гігієнічні засоби
Зубна паста, мило на групу!
13. Харчування Продукти на певну кількість днів!
Як підготувати продукти для походу.
Індивідуальний набір на людину
Індивідуальний набір розписую свій.
1. Рюкзак
Найголовніша річ в поході – це, звичайно, рюкзак. Він буде зберігати ваші всі речі, які несете з собою. Рюкзак слід вибирати по літражу. Вибір об’єму залежить від тривалості вашого походу, пори року і погодних умов. Правило зручності говорить, що всі речі, які ви маєте з собою, повинні поміститися в рюкзак (виняток може бути каремат). Існують літражі від 10 до 200 літрів. Для походу на 5-7 днів – буде зручний рюкзак об’ємом 50 – 75 літрів.
Також ваш рюкзак повинен мати:
- каркас, який ефективно перерозподіляє навантаження;
- подушечки і м’які вставки, які які зменшують натирання і роблять рюкзак більш комфортним;
- наявність проміжків між подушечками для циркуляції повітря;
- широкі лямки (вузькі лямки впиваються в плечі);
- наявність поясної лямки, яка зафіксовує рюкзак на вашому тілі;
- додаткові зовнішні ремені, для кріплення;
- захисна накидка (якщо немає можна накинути дощовик або пончо)
Від зручності рюкзака буде залежати ваш похід.
2. Спальник (Спальний мішок)
Виконує роль ліжка, повинен задовольняти господаря на всі 100%. Основний його параметр – це температурний проміжок. Він маркується на всіх видах спальників, пропонованих у продажу. Має 3 показника – максимум, мінімум і комфорт. Орієнтуватися слід на параметр – комфорт, що означає оптимальну температуру, при якій власник буде його відчувати. Мінімум і максимум показують гранично допустимі мінімальні і максимальні значення, на які розрахований даний спальник. Але не слід забувати, що вони є вже критичними. Ще слід звернути увагу на матеріал верху і наповнювача, а також вагу, від яких дуже залежить ціна.
3. Каремат (Коврик)
4. Сідушка
5. Залізні миска, чашка, ложка.
6. Дощовик, або плащ пончо
7. Сірники (вогонь)
8. Пластикова пляшка
Для кожного в дорозі потрібно мати пляшку для води. В самий раз підходить 1,5 літрова. Бажано поповнювати воду до відказу в джерелах, якщо ви не впевнені, що попереду буде вода.
Одяг
1. Взуття: трекінгові ботінки (кросівки), сандалі.
Взуття має тримати галіностоп, мати підошву з гарним зчепленням і бути зручним. Для цієї мети відмінно підходять шкіряні трекінгові черевики, або кросівки з твердою підошвою. Червики чи кросівки можуть мати спеціальну мембрану для відведення вологи.
В якості додаткової взуття підійдуть трекінгові сандалі. Після денного переходу дуже приємно перевзутися на стоянці, весь вечір у вас ноги відпочивають. По рівній дорозі можна навіть і йти в сандалях, головне, щоб була тверда підошва.
2. Трекінгові носки (шкарпетки)
Важливі так само, як і взуття. Трекінгові шкарпетки зі звичайними не мають нічого спільного, крім форми. До складу таких шкарпеток входить спеціальний матеріал, який відводить вологу від ноги, за рахунок чого ноги залишаються сухими і не натираються. Деякі мають усередині так звану «витягнуту петлю», яка пом’якшує взаємодію між взуттям і ногою. Шкарпетки з бавовни можна носити тільки в крайньому випадку.
3. Штани
Ходові штани повинні бути легкими, міцними, не сковувати рухів і, по можливості, не продуватися вітром (для весняно-осінніх походів) і при цьому добре «дихати».
Потрібні для ранкових переходів, по високогір’ї, де дує сильний вітер, під час дощу і т.д.
4. Куртка (вітровка)
Дуже потрібна річ. Захищає як від вітру, так і від дощу. При чому бажано, щоб утеплювача в ній не було. Взагалі, експерти рекомендують одягатися пошарово.
5. Тепла кофта, можна кофту із флісу
Гори, навіть такі як у Криму, непередбачувані. У будь-який момент температура може значно опуститися. На цей випадок з собою треба мати теплий одяг. З цим відмінно справляються куртки (кофти) з флісу (Polartec). Фліс – дуже легка, синтетична тканина, що складається з пустотілих волокон. Завдяки цій особливості флісова куртка гріє, навіть будучи вологою. Однієї толстовки Вам вистачить.
6. Термобілизна
Термобілизну брали, бо читали, що в ній зручно і тепло спати + до термобілизни на ніч мали теплі спальні носки. Дані речі потрібно добре берегти від вологи, щоб вони не замокли, бо в мокрому одязі спати не зможете.
7. Шорти + Футболки
Шорти для літнього походу обов’язково. Можна брати по футболці на два дні.
8. Шапка (панама, бейс)
Щоб не згоріти і не отримати теплового удару, бажано мати з собою шапку, панаму, або бандану.
9. Гігієна
Рушничок, щітка, дезидорант, туалетний папір (універсальний засіб в поході)! Можна два рулони на групу з 4 чол.
10 . Індивідуальна аптечка
Комусь, можливо потрібні ліки, які використовує тільки він. То це кладеться в індивідуальну аптечку, а не в загальну.
Фототехніка
З фототехніки в поході по Мармаросах – Чорногорі в нас було:
- фотоапарат Nikon D3100 + Kit 18-55
- Штатив, якщо чесно не виправдана розкіш. Зроблено 5 фотографій, але плюс один кілограм зверху. Думав буду багато по дорозі фотографувати, але то часу не було, то настрою!
- +дві запасні батареї! Було зроблено 1200 фотографій за 5 днів. Акумуляторів вистачило!
- Спеціальні серветки для очистки!
- Флеш пам’ять 16ГБ + 8 ГБ
Здається все))
Скільки коштує похід в гори?
А що Ви берете з собою в літні походи? Поділіться, будь-ласка, в коментарях.